Wiatru tchnienie o Chopinie   - juz na półkach księgarskich

 

chopin_ok_adka_pl_V2

Literacki wierszowany esej „Wiatru tchnienie o Chopinie” autorki literatury dziecięcej Jolanty Horodeckiej-Wieczorek, zawiera 115 rymowanych zwrotek w trzech częściach i jest wspaniałą mozaiką biograficzną naszego kompozytora wszechczasów, Fryderyka Chopina, przeznaczoną dla młodych czytelników.
Jak ważne jest w życiu pierwsze spotkanie z książką, utworem przedstawijącym wielką osobowość, najlepiej wiedzą o tym rodzice i wychowawcy dzieci i młodzieży.
Jest muzyka, są książki, są wiersze, które pamięta się przez całe życie. Jedną z moich pierwszych książek była też książka o Fryderyku Chopinie, „Fryckowe czasy” Teodora Goździkiewicza (1949). Wtedy jeszcze nie umiałam czytać, książkę czytywała mi moja starsza siostra. W mojej wyobraźni widziałam małego Fryderyka przy fortepianie i miałam uczucie, że słyszę jego muzykę, którą poznałam dużo później, ale właśnie tak ją sobie wyobrażałam.
Myślę, że ta ilustrowana książka Autorki literatury dziecięcej Jolanty Horodeckiej - Wieczorek będzie też dla młodych pokoleń tym pierwszym niezapomnianym zetknięciem się z Fryderykiem Chopinem, i też będzie zapamiętana na całe życie.
  W tym miejscu pragnę z akcentem odnotować fakt, że od tamtego czasu nie pojawiły się już  na rynku wydawniczym żadne utwory dla młodych czytelników, poza Wandą Chotomską, która wydała „Tam gdzie był Chopin” w 1990 i „Małym Chopinem” M.Rusinka, 2009, książką przeznaczoną dla dzieci w wieku przedszkolnym. „Wiatru tchnienie o Chopinie” jest więc trzecią pozycją  książkową w literaturze dziecięcej, wydaną na przestrzeni ostatniego sześćdziesięciolecia. 
Książka Jolanty Horodeckiej-Wieczorek obejmuje całościowo postać, życie i twórczość Fryderyka Chopina. Narrację powierza Autorka pędzącemu wiatrowi, który przekazuje w przystępny i bajkowy sposób atmosferę minionego czasu. Dzieki tej książce możemy poznać Frycka od małego chłopca do wybitnego, już za życia cenionego, kompozytora. Również bardzo przystępnie przekazany jest rys historyczny, przybliżający dzieciom czasy, w których żył i tworzył Fryderyk Chopin. Forma wierszowanej biografii jest formą eseju dla dzieci, w którym Autorka prawie w szczegółach zapoznaje małych czytelników z życiem Chopina i jego bliskich.
Utwór „Wiatru tchnienie o Chopinie” jest popisem kunsztu literackiego Autorki, dowodzi wielkiej erudycji i elokwencji, a także świadczy o doskonalej znajomości dziecięcego warsztatu literackiego. Styl utworu, choć pozornie lekki, niekiedy żartobliwy posiada niemal niezauważalne, mocno edukacyjne tło. Ciekawe i nowoczesne ilustracje dopełniają całości. Język i kompozycja, w jaki ta książka została napisana, to też sugestywna forma na zafascynowanie młodego czytelnika naszym wielkim Polakiem, Fryderykiem Chopinem.
Wartość utworu podnoszą też niewątpliwie wątki patriotyczne, zaszczepiające dzieciom miłość do Ojczyzny.
Życzę Autorce, aby ten oryginalny i niepowtarzalny w formie edukacyjnej utwór, na stałe wszedł w zakres lektur szkolnych, a to głównie po to, by  zachować pamięć wielkiego artysty, którego muzyka wciąż zadziwia świat..
Niech ta książka Jolanty Horodeckiej rozgrzewa serca czytelników i rozbudza miłość do muzyki Chopina, którą słychać we wszystkich zwrotkach poematu „Wiatru tchnienie o Chopinie”. Autorce gratuluję pomysłu, talentu i doskonałego warsztatu literackiego, bo dzięki tym walorom książka ma szanse dotrzeć do najszerszych rzesz  czytelników, również daleko poza granicami kraju. Życzę też Autorce kolejnych, tak samo udanych i bogatych pod względem literackim utworów, szczególnie dla dzieci.


Isabella Degen

www.isa-degen.de