Canalblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
Publicité
Polnews - kregi Polonusow - Polnews
Polnews - kregi Polonusow - Polnews
29 décembre 2013

SPRAWCZA SIŁA GŁOSU - Emilia Tomecka

 

„Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju.
Uspakaja tumult i wzburza myśli; uśmierza gniew.
Przygotowuje ludzi do miłości,
łączy odstępców, godzi wrogów”.
św. Bazyli

 

Ola_fot Marek Tomecki

   Studentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy ALEKSANDRA OLCZYK już jako nastolatka została laureatką niezliczonych pierwszych nagród na ogólnopolskich konkursach i zdobywczynią wielu medali na festiwalach. Uwieczniła swój głos na płycie dedykowanej Papieżowi Polakowi. Jej śpiew podziwiał w Watykanie Ojciec Święty Jan Paweł II i Piotr naszych czasów Benedykt XVI. Będąc uczennicą II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie Trybunalskim odnosiła sukcesy przed publicznością. Oklaskiwany był Jej występ solowy z towarzyszeniem chóru młodzieżowego w polskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Wiedniu. Śpiewając Ave Maria Franza Schuberta podczas nabożeństwa na Jasnej Górze, zauroczyła zgromadzonych wiernych i otrzymała propozycję śpiewu na mszach przed Cudowną Czarną Madonną. Jej ponowny występ w Wiedniu, już jako studentki, podczas wieczoru adwentowego z solistą operowym Rafałem Żurakowskim (tenor z Wrocławia) podziwiał polski konsul generalny w stolicy Austrii wraz z małżonką, a prasa pisała o Niej jako profesjonalnej sopranistce. 

    Aleksandra Olczyk swój głos o szlachetnej, oryginalnej barwie i rozległej skali rozwija w klasie prof. Magdaleny Krzyńskiej-Pielat. Panią Profesor, w tysiącu koncertów i dziesiątkach głównych ról w operach i operetkach, aplauzem witała publiczność polska, jak i francuska, niemiecka, włoska, a po występie należy już mówić o owacjach. Pełen urok sceniczny, genialny talent i czarujący głos ukazała w rolach, m.in.: Carmen, Mimi, Manon, Tatiany, Traviaty, Zuzanny. Wybitna pedagog, zabrała ze sobą swą utalentowaną studentkę na koncert w czasie bożonarodzeniowym (2012) w salonach pałacowych w Lubostroniu – Aleksandra miała zaszczyt wystąpić z Panią Profesor w duecie, a burzliwym brawom nie było końca.
     Aleksandra Olczyk, na czwartym roku studiów, uczestniczyła w V Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2012), została jego laureatką. W konkursie organizowanym przez krakowską Fundację „Czardasz” (wspierającą młodych artystów), który odbywa się w cyklu dwuletnim z inicjatywy znakomitej śpiewaczki Ewy Warta-Śmietany. Wypada nadmienić, że sopranistka uhonorowana została także wieloma nagrodami rzeczowymi m.in. potomków Iwony Borowickiej – Legendarnej Prymadonny Operetki Krakowskiej, którą wręczyła Sybilla Borowicka. Aleksandra zdobywając trzecie miejsce, uczestniczyła w Wielkiej Gali Operetkowo-Misicalowej – Koncercie Finalistów, który się odbył w Filharmonii Krakowskiej. Laureatom towarzyszyła Orkiestra Straussowska „Obligato” w Krakowie, którą tworzą miłośnicy muzyki wiedeńskiej pod dyr. Jerzego Sobeńko.
      Tegoroczne wakacje Aleksandra Olczyk spędziła na przygotowywaniu się do koncertów i udziału w nich, a także do występów na festiwalach, podczas których starała się zaprezentować najwyższą formę sztuki śpiewania. W lipcu 2013 roku uczestniczyła w koncercie „W drodze do La Scali”, który odbył się w ramach Galii Polskich Tenorów w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym w Ciechocinku. Organizatorem koncertu był Dariusz Stachura, tenor o światowym rozgłosie. Aleksandra znalazła się w gronie najpiękniejszych głosów i urzekła śpiewem nie tylko miłośników pieśni operowych, ale też gospodarza Ciechocinka, otrzymała bowiem nagrodę burmistrza Leszka Dzierżewicza, władającego miastem, które już od dwóch wieków jest doceniane z walorów uzdrowiskowych i zespołu drewnianych tężni, a także Festiwali Orkiestr Symfonicznych.
Świat już poznał solistów Galowego Koncertu „W krainie opery, operetki i musicalu” poprzez transmisję w TV Łódź i TV Polonia, wypada jednak przypomnieć uczestniczącą w nim studentkę Aleksandrę Olczyk. Uczestniczyła Ona w Festiwalu Operowo-Operetkowym w Ciechocinku (2013) – Aleksandrę na XXVI edycję Festiwalu do Teatru Letniego w Ciechocinku zaprosił jego twórca – Kazimierz Kowalski, znany w świecie śpiewak operowy (bas), wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi – odnoszącego pod Jego kierownictwem liczne sukcesy. Sam zaś Artysta, twórca Polskiej Orkiestry Kameralnej, znany jest z arii operowych i recitali w Europie m.in. Paryżu i Wiedniu, a także w Ameryce, m.in.: w USA, Meksyku i na Kubie.
     Z Krynicy znanej od XVIII wieku z leczniczych właściwości źródeł, a od drugiej połowy XX wieku z Festiwalu Jana Kiepury (47 edycja w 2013 roku), Aleksandra wyjechała z nagrodą specjalną Fundacji Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd, promującej młode talenty w projekcie „Krynica – Kiepuriada”. W Koncercie Melodie Operetkowe Świata, wystąpiła Aleksandra Olczykówna śpiewając w duecie z Witoldem Wroną, solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, piękną arię „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki Wesoła wdówka Ferenca Lehára.

     Opera staje się dostępna dla każdego, tak jak w dawnych czasach, z atmosferą sprawiająca, że uczestnicy mogą swobodnie wyrażać nie tylko swe przeżycia estetyczne, ale także emocje, toteż kolejny festiwal zawitał do Uniejowa.
Uniejów, jedno z najstarszych miast polskich (po raz pierwszy nadano prawa miejskie przed 1290 rokiem) jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym i uzdrowiskowym w centrum Polski (Geotermia wykorzystuje wody z głębokości 2180 m o temperaturze dochodzącej do 680C). Uniejów zatem zaprasza na gorące (woda w basenie w czasie zimy o temperaturze 350), lecznicze kąpiele w solance, rehabilitację i odnowę biologiczną. A sławni kucharze zachęcają do gotowania potraw w uniejowskiej solankowej wodzie. W roku 2013 związał się z Uniejowem Festiwal „Terma Musica”, co stało się za sprawą Bogusław Kaczyńskiego i Dariusza Stachury, władz miasta i środków unijnych.
    Czternastowieczny gotycki zamek, zbudowany w celach obronnych, na zniszczonej fortalicji drewnianej, jako siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, 31 sierpnia 2013 roku oblegany był, z racji dużej frekwencji podczas pierwszej edycji Festiwalu – Terma Musica. Zamek, przebudowywany i rozbudowywany, spełniał różne funkcje, obecnie jest hotelem, w którym gości „Muzyka Różnych Epok” podczas koncertów skrzypcowych. Zdarza się, że zamek odwiedza Biała Dama.

koncert_fot


     Koncertem BELLA VOCE – DARIUSZ STACHURA I JEGO GOŚCIE dokonano otwarcia I FESTIWALU „TERMA MUSICA” w Uniejowie. Bogusław Kaczyński najwybitniejszy znawca opery, operetki i muzyki poważnej oraz genialny jej popularyzator, pasjonat opowieści wziętych z życia wybitnych postaci świata muzyki, znany poprzez TV nie tylko w Polsce, ale w świecie, od Berlina do Nowego Jorku, od Moskwy do Paryża, był gościem specjalnym owego Festiwalu. Godzi się wspomnieć, że Bogusław Kaczyński, twórca Festiwalu Muzyki w Łańcucie, nazywany jest ambasadorem Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy. W pierwszym dniu Festiwalu w Uniejowie, prezentował występujących artystów. W drugim zaś dniu w uniejowskim Domu Pracy Twórczej, odbył spotkanie z uczestnikami Festiwalu, mieszkańcami miasta, i osobami przebywającymi w uzdrowisku termalnym, którzy uwielbiają słuchać Pana Bogusława Kaczyńskiego.

     Organizatorem koncertu podczas uniejowskiego Festiwalu, a zarazem głównym wykonawcą był Dariusz Stachura, znany ze scen operowych o światowej renomie. Artysta przybył na koncert z synami: Mateuszem – gorąco oklaskiwanym barytonem i małoletnim Hubertem o prześlicznym głosie (który ciągle dźwięczy w moich uszach melodią Arrivederci Roma). Wypada przypomnieć, że Dariusza Stachurę wybrał król tenorów Luciano Pavarotti, aby śpiewał z nim na zmianę słynną kreację Rudolfa w Cyganerii Giacomo Pucciniego, podczas obchodzonego stulecia premiery tej opery w Turynie.

     Aleksandrze Olczyk, tak jak wszystkim wykonawcom koncertu festiwalowego towarzyszyła orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego. Jako pierwsza zaśpiewała „Kto me usta całuje, ten śni” arię Giuditty z operetki Giuditta Ferenca Lehára, wprowadzając doskonałą atmosferę koncertu swym cudnym głosem i talentem aktorskim. Pan Bogusław Kaczyński przedstawiając Aleksandrę, powiedział, że pięknie śpiewa i pięknie prezentuje się na scenie, poprzedzając to słowami, że są artyści, którzy ładnie śpiewają i są tacy którzy ładnie wyglądają, a Ona łączy w sobie te dwa walory. Sopranistka uczestniczyła w III Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej Belcanto per Sempre we Włocławku (5 października 2013 roku). Jury przyznało Aleksandrze Olczykównie pierwsze miejsce. W najbliższych planach, 9 listopada 2013 roku, śpiewaczka weźmie udział w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury – kolejnej edycji „Przystanek Kraków” na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego.

Emilia Tomecka
7 październik 2013 roku

zdj.Marek Tomecki

 

Publicité
Publicité
Commentaires
Publicité
Archives
Publicité